i
BİNALİ METİN (1927 - )

Tatlı  tatlı  esen ol seher yeli

Benden nazlı  yare  bir selam eyle

Mekan tutmuş ise gurbet eli

Ona söyleyesin halleri böyle
Şair Binali METİN’in babası rahmetli Fehim Bey 1920 li yıllarda yani 1nci Dünya Savaşı’nın sonlarında doğup büyüdüğü şenkaya (eski adıyla Örtülü) ilçesinin Doğan köyü Yerine, aynı ilçenin İkiz Pınar köyüne yerleşmiş burada savaş yıllarının kalıntıları olan açlık Ve sefalet içinde hiç durmadan  çalışmış ve çalışkanlığı sayesinde o yıllarda kendisine çeki düzen verebilmiştir.

1927 yılında Binali METİN dünyaya geldiğinde savaş bitmiş Cumhuriyet  dönemi başlamıştı o da köydeki diğer çocuklar gibi babasının yanında tarlada toprakta çalışmış, dönemin bu ağır meşagatli koşullarında  ilkokulu bitirmiş ve yine babasının yanında çifçilik yapmaya devam etmiştir.

1946 yılında Binali METİN askerlik görevini yapmak üzere jandarma olarak Tunceli-Hozat bölgesinde gitmiş ve dört yıllık vatani görevini yapmıştır. Tekrar köyüne döndüğünde babasının yaşlandığını  köyün ağır hayat koşullarını kendisinin omuzlayacağını görmüş ve böylece  babasının yapmış olduğu  işi devralmıştır. 1951  yılında amcasının kızı ile evlenen Binali METİN 3 çocuk sahibi olmuş ve halen çifçilikle uğraşmaktadır

Aydın, Atatürkçü düşüncelerinden ayrılmayan, dinine bağlı ve aynı derecede bundan taviz vermeyen, duygularını insanlık, sevgi düşüncesiyle işleyen şair Binali METİN şiirlerini Esintiler, Düşümdeki Ses, Şiir Pınarı ve Duygu Seli  adlı kitaplarında toplayarak yayınlamıştır.
Binali Metin, Ankara Bağlama Kursu, Ankara Saz Kursu

i

İzmir 2. Cad. No:57/5 2.Kat Kızılay-ANKARA

Tel: +90 312 419 69 47

e - Posta: info@aydincaglarbaglamakursu.com

Ana Sayfa | Hakkımızda|| İletişim